Raporlar ve Analizler

Escarus olarak iklim değişikliği, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir finans, enerji ve kaynak verimliliği, sektörel sürdürülebilirlik gibi gündemde olan konularla ilgili güncel gelişmeleri takip ederek bu konuların iş dünyası, sanayi ve özel sektör için önemini hazırladığı raporlarla paylaşmaktadır.

Bir Eko-Sosyal Kriz Olarak Covid-19 Salgını ve Sürdürülebilirlik

Salgın boyunca pratiği yapılan yeni iş modellerinin, azaltılan seyahatlerin, denenen teknolojilerin yanı sıra toplum genelinde sergilenen dayanışmacı tutumların, doğayla ilgili duyarlılıkların ve sorumlu davranışların salgın sonrasında da olumlu izdüşümleri olacağına şüphe yoktur. Bu yansımaların “daha sürdürülebilir bir dünya perspektifi”ni güçlendirmesi de beklenen bir durumdur. Bireylerin yaşam ve esenliklerinin sürdürülmesi ile şirketlerin sürdürülebilirliği, devletlerin bekası ile dünyanın sürdürülebilirliği arasında kovelant bir bağ bulunduğunun bu vesileyle anlaşılması da Escarus olarak en büyük dileğimizdir.


PDF İNDİR

PDF İNDİR

Sürdürülebilir Finans Görünümü 2018 Raporu Yayınlandı

Sürdürülebilir finans, geçtiğimiz dönemde önemi daha da çok anlaşılan hem Türkiye hem uluslararası piyasalarda uygulamalarını gittikçe daha fazla görmeye başladığımız yeni finans anlayışı olmaya başlamıştır. Bu doğrultuda, sürdürülebilir finans alanındaki gelişmeleri, öne çıkan hususları ve iyi uygulama örneklerini sizlerle periyodik olarak paylaşacağımız bir analiz dizisi yayınlamaya karar verdik. Dönüşen Dünyada Fırsatları Yakalamak başlığını taşıyan ilk rapor, Yeşil ve Sosyal Tahvillere odaklanıyor. Sürdürülebilir Finans Görünümü’nü senelik olarak yayınlamayı planlamaktayız.

PDF İNDİR
RAPOR

COP21’e Doğru İklim Değişikliği: Dünya ve Türkiye

İklim değişikliği fırtına ve kasırga gibi doğal afetler, mevsim normallerinin dışında seyreden hava sıcaklıkları ve küresel ısınma gibi olaylar ile gündelik hayatımızda etkisini göstermeye başladı.

PDF İNDİR
RAPOR

COP 21 Paris Zirvesi Sonrası: Sonuçlar ve Beklentiler

30 Kasım 2015 tarihinde başlayarak yaklaşık iki hafta süren 21. Taraflar Konferansı (Conference of the Parties, COP) Paris Zirvesi, 195 ülkenin bir araya gelerek Paris Anlaşması’nda konsensüse ulaşmasıyla sonlandı.

PDF İNDİR
RAPOR

İklim Değişikliği Finansmanı

Paris Zirvesi’nin ardından iklim değişikliği ile mücadelede girilen yeni dönemde finansmanın önemi artmıştır.

PDF İNDİR